بازاریابی محتوایی با اطلاعات سروکار دارد.

این نوع از بازاریابیِ کسب‌ و‌کار یا برند می‌کوشد با به‌اشتراک‌گذاری محتوای آموزشی، سرگرم‌کننده یاآگاهیبخش، به خوانندگان کمک کوچکی کندنتیجه این کارمی‌تواند در قالب تغییررفتار مخاطبان و یا آن‌گونه که بازاریابان مایلند، به شکل تصمیم‌گیری برای خرید خود را نشان دهد. در حقیقت در این نوع بازاریابی، مردم را به خرید مجبور نمی‌کنیم؛ بلکه به آنها کمک می‌کنیم تا بهترین تصمیم را بگیرند و شاید بهترین تصمیم آنها در اینمیان، خریداری از ما باشد.

به تعریفی که «مؤسسه‌ی بازاریابی محتوایی» (Content Marketing Institute) ارائه داده است ، توجه کنید:

«هدف بازاریابی محتوایی، جذب و نگهداری مشتریان به‌وسیله‌ی تولید و سازماندهی محتوای ارزشمند و مناسب به نیتِ تغییریا تقویت رفتار مشتری است . این نوع بازاریابی، فرایندی مستمراست که در راهبرد کلی بازاریابی شما به بهترین نحو جای می‌گیرد و بر مالکیت رسانه متمرکز است نه اجاره‌ی‌ آن.»

وبلاگ‌نویسی، بنیان بازاریابی محتوایی

همه ما وبلاگ‌ها را از سال‌های سال قبل با ورود سیستم‌های بلاگینگ ایرانی به یاد داریم. وبلاگ‌های شخصی افراد خیلی پیش‌تر از بازاریابی محتوایی وجود داشتند. امروزه اما این وبلاگ‌نویسی از حد دل‌نوشته‌ها و خاطرات یک شخص فراتر رفته است و اکثریت کسب‌وکارها به آن روی آورده‌اند.


هنگامی
 که محتوایی آموزنده و مفید را از طریق وبلاگ کسب‌و‌کارخود به اشتراک می‌گذاریم، خواه‌ناخواه در چشم مشتریان در قالب یک کارشناس جلوه خواهیم کرد و این امرنه تنها بازدیدکنندگان را به وبلاگ شما باز خواهد گرداند، بلکه می‌تواند این خوانندگان مشتاق را به خریدارانی بالقوه نیز تبدیل کند.

وقتی محتوا را به رایگان به اشتراک می‌گذارید، به کسب‌و‌کار خود اجازه می‌دهید تا در ذهن خوانندگانِ وبلاگ اعتمادسازی کند. هرچه باشد شما نکات و اطلاعات کسب‌و‌کاری را که در آن فعالیت می‌کنید، به رایگان در اختیار مخاطبان می‌گذارید. پس چرا به شما اعتماد نکنند؟

فلسفه بازاریابی محتوا چیست؟

پس از اینکه پاسخ پرسش « بازاریابی محتوایی چیست ؟» را دریافتید، باید بپرسید چرا باید از این نوع بازاریابی بهره گرفت ؟

بازدهی سرمایه برای بازاریابی محتوا می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد. این بازگشت سرمایه شما را قادر می‌سازد تا محتوایی تکمیلی برای بازاریابی در شبکه‌ها‌ی اجتماعی فراهم کنید و با تولید محتوای مطلوب روی وبسایت، به رتبه‌ی خوبی در موتورهای جست‌وجو دست یابید و سئوی خود را تقویت کنید.

مزایای بازاریابی محتوایی برای سئو چیست؟

شما برای بهبود سئو، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید، اما برای افزایش قدرت سئوی وبسایت شما، هیچ‌چیز بهتر از بازاریابی محتوایی نیست و کاملا هم درست است. محتوا، به بیان ساده، یعنی اطلاعات.


هدف
 گوگل این است که متناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین اطلاعات را با جست‌وجوهای کاربران تطبیق دهد. امااگر محتوایی با چنین ویژگی‌هایی تولید و توزیع نکنید، شانسی برای رتبه‌یابی نخواهید داشت و از چشمکاربراندور خواهید ماند.

«سئو نیازمند محتواست. بازاریابی محتوایی هم یعنی محتوا. سئوبدون محتوا معنی ندارد. شما نیازمند واژگان، نوشتارها، مطالب و کلیدواژه‌ها هستیدمی‌دانم که خیلی کلیشه‌ای شده است، امابایدبگویم: محتوا، سلطان است (Content Is King).»

شما در موتورهای جست‌وجو، به خاطر واژگان مشخصی که در محتوای نوشتاری خود دارید، رتبه کسب می‌کنید. محتوای بیشتر به معنی کلمات کلیدی بیشتر است ؛ بدین‌ترتیب، فرصت بیشتری برای رتبه‌یابی در گوکل پیدا می‌کنید. از این روست که برای بازاریابی محتوایی موفق، پژوهشِ کلیدواژه‌ها از اهمیت اساس یبرخوردار است.

دیگر عامل مهم در بهبود سئو، دریافت لینک است هنگامی که وبسایت‌های دیگر به سایت شما لینک می‌دهند، گوگل شما رابه عنوان منبعی معتبر به شمار آورده و در نتیجه آن را در رتبه‌بندی لحاظ می‌کندبهترین راه دریافت بک‌لینک که در مطلب تولید محتوای عالی که مردم را سرگرم کرده و به آنهاآموزشمی‌دهد و در نتیجه، آنها هم این مطالب را به اشتراک گذاشته و به آن لینک می‌دهند.

دیگر اینکه، گوگل وبسایت‌ها و منابعی را ترجیح می‌دهد که پیوسته به‌روزرسانی می‌‌شوند. ازاین رو، وقتی به شکلی مرتب محتوا منتشر کنید، وبسایت شما رتبه‌ بالاتری کسب خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر از تولید محتوا دست بکشید، گوگل چنین می‌پندارد که وبسایت شما تعطیل و غیرفعال است و از این رو، رتبه‌ی شما را کاهش می‌دهد تا از دسترسی مردم به محتوای دستِ چندم جلوگیریکند.

در واقع نوعی از بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) است که به فرایندتولید و به اشتراک‌گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌پردازد. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدئو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور‌العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد.

استراتژی محتوا چیست؟


تا به امروزدیدگاه
‌ها و نظرات مختلفی، دربارهٔ استراتژی محتوا بیان شده است ، اگر بخواهیم پی دلیل آن باشیم به این جوابخواهیم رسید، که هر کس استراتژی مربوط به خودش را با استفاده از تجربیات قبلیدارد!

همانند فرماندهان جنگ هیچ وقت با استراتژی کپییا مشترک جنگ نمی‌کنندآن‌ها استراتژی مربوط به خودشان را دارند، در استراتژی محتوا نیز همین‌گونه است ، و اینکه بهترین استراتژی برای کسب و کار y ممکن استبدترین استراتژی برای کسب و کار x باشد؛ که در این مقاله قصد داریم تا به بررسی آن بپردازیم.

اما به‌طور کل استراتژی محتوا به قانون‌هایی گفته می‌شود که محتوای تولیدشده را ملزم به رعایت آن می‌کند. این قانون‌ها شامل تجربه، شناخت، بررسی و آموخته‌های یک استراتژیست محتواست.

  • استراتژی بازاریابی محتوا

به طور کلی می توان ویژگی های استراتژی بازاریابی محتوا را به سه دسته تقسیم کرد:

1- بالا رفتن فروش

2- کاسته شدن هزینه ها

3- وفاداری بیشتر مشتریان

  • روش های بازاریابی محتوای دیجیتال
    ترکیبی از زنجیره تامین و تجربه کاربری

زنجیره تأمین بازاریابی محتوای دیجیتال عمدتاً از سهامداران تجاری و ذینفعان کاربر نهایی تشکیل شدهاست که ارائه دهندگان محتوا و توزیع کنندگان و مشتریان را به‌طور جداگانه نشان می دهددر اینفرآیند ، توزیع کنندگان رابط بینتولید کننده محتوا و مصرف کننده (خواننده محتوا) را مدیریت می کنند ، سپس توزیع کنندگان می توانند محتوای مورد نیاز مصرف کنندگان را از طریق کانال های خارجی شناسایی کرده و استراتژی های بازاریابی را پیاده سازی کنند.

تعامل با مصرف کننده از طریقخدمات الکترونیکی

در روش تعامل با مصرف کننده از طریق خدمات الکترونیکی، تعامل بین مشتری و سازمانها به طور عمده از طریق فناوری شبکه مانند استفاده از پست الکترونیکی ، تلفن ، ویندوز چت آنلاین برای ارتباط برقرار می شودخدمات الکترونیکی با خدمات سنتی متفاوت است و تحت تأثیر محدودیت از راهدور و ساعات کار قرار نمی گیرند. بازاریابی محتوای دیجیتالی از طریقخدمات الکترونیکی معمولاً همراه با سایر کانالها برای دستیابی به اهداف بازاریابی از جمله چهره به چهره ، پستی و سایرخدمات از راهدور ارائه می شودشرکت های اطلاعاتی برای مشتریانی که از چندین موتور جستجو در سایت های مختلف استفاده می کنند ، پیام ها و اسناد مختلفی را ارائه می دهند و حقوق گروه های تجاری را تنظیم می کنند.